AdopceTT

Menu
..

Přírodě nejen v Beskydech pomůže další zajímavý projekt

Beskydy – území, které nabízí spoustu vyžití. Území ideální k pěší turistice, běhu, jízdě na kole. Beskydské vrcholy každoročně testují odolnost sportovců v závodě B7. Nejvyšší bod, Lysá hora, prověřuje schopnosti stovek závodníků v počtu výstupů v závodě LH24. Beskydy jsou prostě oblíbeným místem. Spousty turistů, návštěvníků, závodníků, ale bohužel i odpadků. A co s nimi? Nový projekt Adopce turistických tras nám může dát odpověď.

Adopce, osvojení, přijmutí někoho cizího za vlastního. S těmito slovy se v poslední době setkáváme stále častěji. Internetový vyhledávač nám nabízí spousty možností jak, kde, koho a co adoptovat. Osvojení už se dávno netýká pouze přímého vztahu sirotka a náhradního rodiče. Můžeme adoptovat a podpořit tak dítě kdekoli na světe. Je možné adoptovat tvora v zoo. Běžně adoptujeme psy, kočky a další zvířata z útulků. Dokonce lze adoptovat svého dobrovolníka, který se snaží o ochranu přírody. Nabídka je rozmanitá, ale jedna varianta stále chybí. Co takhle adopce kousku půdy? Veřejná prostranství, chráněné parky a lesy protnuty turistickými trasami jsou ideálními místy k osvojení. S konkrétní podobou této možnosti nyní přicházejí organizátoři extrémního závodu B7. Nový projekt Adopce turistických tras v sobě důmyslně spojuje lásku k přírodě, zálibu v turistice, zábavnou hru a hlavně snahu o čistší přírodu kolem nás.

Interaktivní webová stránka adopcett.cz sází na důvěru v lidi a jejich dobročinnou činnost. Princip je velmi jednoduchý. Zájemce se zdarma zaregistruje, na elektronické mapě si vykolíkuje svůj úsek, a pak svůj profil plní důkazy, že svou práci myslí opravdu vážně. Jedná se o nový zajímavý přístup k ochraně životního prostředí. Webová aplikace nabízí i další zábavné možnosti, jak přírodě odlehčit. Výsledky vaší práce můžete sdílet s dalšími zaregistrovanými. Můžete své příspěvky navzájem komentovat a tak si vypomáhat. Dokonce se na svém profilu můžete pochlubit jednorázovým úklidem jakéhokoli místa na zeměkouli. Projekt sice má své kořeny v Beskydech, ale má bezesporu ambice k bourání pomyslných hranic mezi okresy, kraji, turistickými oblastmi a nakonec i celými státy.

Myšlenka je zajímavá také tím, že nesází na žádnou zákonnou pravomoc pěstouna. Opravňuje ho pouze k udržování čistoty a pořádku na jím adoptovaném území. Je založena na schopnosti nadšených a vnímavých lidí komunikovat s okolím, které mají skrze své výsledky možnost ovlivnit a nasměrovat ke správnému smýšlení o životním prostředí. Tvůrci projektu vsadili na odlišnou taktiku, která je v dnešní době ojedinělá. Nehledají možnosti, jak pokutovat a kárat, ale vydávají se cestou důvěry a pozitivního přístupu.